ÖKO falu program
Településünk élén jár a klímatudatos gondolkodásban, a környezet védelmében.
Az ÖKO Falu program főbb kivitelezett és megvalósításra váró mérföldkövei:
1. Ökológiai szennyvíztisztító
2. Szürke szennyvízkezelés
3. Lakossági szennyvízkezelés
Továbbá a program szerves elemét képezi a Közösségi nap keretében kialakított Pillangó park; a közösségi Zöld Kávézó kialakítása, valamint a lakosok bevonása az „Élő udvar, zöldebb ház” elnevezésű játékba.
Bugacpusztaháza Öko Falu Programjának részét képezi a Könyvtár és IKSZT területén található természetközeli szennyvíztisztító rendszer, mely a Duna-Tisza Közi Homokhátsági Térségi Fejlesztési Tanács mintaprojektjének keretében épült meg.
Mi a rendszer célja?
Bugacpusztaházán is megfigyelhető, hogy a csapadék mennyisége évről évre egyre kevesebb, annak eloszlása egyre szélsőségesebb, ami egyértelműen a klímaváltozásnak tudható be. Az aszály elkerülése végett fontos, hogy mind a természetes (például eső), mind pedig a használati vizeket (például szennyvíz) helyben tartsuk, helyben hasznosítsuk. A természetközeli szennyvíztisztító rendszer pont ezt a célt szolgálja, ugyanis a Könyvtár és IKSZT kommunális szennyvizét oly módon tisztítja meg, hogy a víz végül a szikkasztómezőnek köszönhetően helyben marad. Ráadásul, további pozitívuma a rendszernek, hogy vegyszer és komolyabb gépészet felhasználása nélkül, szaghatásoktól mentesen tisztít.
Hogyan működik a Könyvtár és IKSZT területén az ökológiai szennyvíztisztító?
A természetközeli szennyvíztisztítás során az IKSZT szennyvize 3 tisztítóponton megy át, mire a szennyvízből megtisztított víz lesz.
Ezek a következők:
1. nagy domb, vagyis a függőleges átfolyású gyökérzónás műtárgy
2. kis domb, vagyis a vízszintes átfolyású gyökérzónás műtárgy
3. CsábíTó híddal, vagyis az utótisztító tó
Az 1. állomáson a szennyvíz szilárd részei kerülnek eltávolításra a növények gyökérzetével átszőtt szűrőtöltetnek köszönhetően.
Ezt követően a szilárd részektől megtisztított szennyvíz átfolyik a 2. állomásra, ahol a víz először egy durva kavics tölteten, majd egy újabb növénygyökérzettel átszőtt szűrőtölteten, végül pedig ismét egy durva kavics tölteten keresztül jut át a 3. állomásra.
A 3. állomás, maga a tó, ahol jól látható a gyökérzónás szűrők munkája. A szennyvíz tiszta és szagtalan. A tóba telepített növények pedig remekül bizonyítják, hogy a megtisztított szennyvíz minősége kiváló. Innen a víz átfolyik a rendszer utolsó pontjára, amely a szikkasztómező. A szikkasztómezőn a megtisztított szennyvíz egésze visszajut a talajba, a vízkörforgásba, így a víz helyben hasznosul.